Ventex VT4060CL-277 Neon Transformer Power Supply 100v-4000v 60mA
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
VT4060CL-277
MPN:
VT4060CL-277
Shipping:
Free Shipping
Bulk discount rates
Buy 2 and get 5% off
Buy 3 or above and get 8% off
Description
Part # VT4060CL-277 SELF ADJUSTING Neon Transformer 277v input, 4000V output drives up to 10 feet of 12mm tube. Deduct 1 foot for each pair of electrodes.
Specifications:
Input Voltage: 277VAC (?10%) 50/60Hz
Input Current: 0.2A (max)
Power Factor: High (.93)
Output Frequency: Variable
Output Voltage: 100V - 4000v
Output Current: 60mA
Operating Temperature: -30? to 122?F (-34? to 50?C)
Driving Distance: Based on Standard 12mm tube. Deduct one foot from driving footages for each additional pair of electrodes
Neon 3-16ft. (1-4.9m)
Mercury 3-19ft. (1-5.8m)
Dimensions
Length (A) 6.65 in
Width (B) 3.13 in
Height (C) 1.55 in
Mounting (D) 6.13 in
Mounting (E) 2.25 in
Primary Leads 36 in.
GTO Leads 32 in
VT12030-120 Dimensions
View AllClose
Additional Information
Brand:
Ventex
Amperage:
60mA